Producenci określają właściwą wartość dokręcenia dla każdego elementu złącznego w pojeździe. Dzieje się tak nie bez powodu: BEZPIECZEŃSTWO, nie tylko dla kierowcy, ale także dla pasażerów i wszystkich osób, które zetkną się z pojazdem. Kiedy klient przyprowadza swój pojazd, obowiązkiem mechanika jest zapewnienie całkowitej zgodności wykonanej pracy z zaleceniami producenta. Najlepszym sposobem na to jest użycie precyzyjnego narzędzia do wykończenia i kontroli pracy.
Na rynku można znaleźć różne rodzaje kluczy dynamometrycznych. Można wybrać ręczny klucz dynamometryczny lub pneumatyczny klucz dynamometryczny.
Ręczny klucz dynamometryczny: Ręczny, łatwy w użyciu, ten typ narzędzia jest najczęściej używany w branży konserwacji lekkich pojazdów i obejmuje zasadnicze zastosowania.
Pneumatyczny klucz dynamometryczny (narzędzie Stall Torque lub Shut Off Nutrunner): Jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie, bardziej dostosowane do konserwacji ciężkich pojazdów lub zastosowań związanych z bardzo dużym obciążeniem, takich jak wymiana opon w kołach samochodów ciężarowych lub konserwacja maszyn budowlanych. Ponieważ cena tego typu klucza dynamometrycznego jest wyższa niż ręcznego, warto rozważyć to rozwiązanie w przypadku zastosowań wymagających 516 ft.lbs/700 Nm i więcej.
Czego szukać w kluczu dynamometrycznym?
Jeśli chodzi o wybór klucza dynamometrycznego, ręcznego lub pneumatycznego, najważniejszym czynnikiem będzie jakość i dokładność samego narzędzia. Oto kilka rad, którymi warto się kierować przy wyborze:
Ręczny klucz dynamometryczny: Dobrą rzeczą, którą należy sprawdzić przy wyborze ręcznego klucza dynamometrycznego jest to, czy narzędzie spełnia normę ISO 6789 : 2003, zapewniając, że kalibracja narzędzia jest zgodna z najlepszymi ustawieniami. Każdy klucz dynamometryczny powinien być dostarczany z certyfikatem kalibracji.
Pneumatyczny klucz dynamometryczny: Jeśli chodzi o pneumatyczne klucze dynamometryczne, ważne jest, aby sprawdzić jakość i trwałość użytego materiału, ze szczególnym spojrzeniem na pasek reakcji dla narzędzi odcinających. Można uznać, że narzędzie ma dobre osiągi, jeśli oferuje >8000 cykli przed konserwacją. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest również, aby przyjrzeć się ergonomii narzędzia, takiej jak waga narzędzia lub komfort uchwytu.