• 27 kwietnia 2024

Dlaczego warto używać klucza dynamometrycznego?
Albo jak uzyskać właściwą siłę dokręcania

Producenci określają właściwą wartość dokręcenia dla każdego elementu złącznego w pojeździe. Dzieje się tak nie bez powodu: BEZPIECZEŃSTWO, nie tylko dla kierowcy, ale także dla pasażerów i wszystkich osób, które zetkną się z pojazdem. Kiedy klient przyprowadza swój pojazd, obowiązkiem mechanika jest zapewnienie całkowitej zgodności wykonanej pracy z zaleceniami producenta. Najlepszym sposobem na to jest użycie precyzyjnego narzędzia do wykończenia i kontroli pracy.

Jakie są zagrożenia związane z nieużywaniem klucza dynamometrycznego?

  • Zbyt luźne mocowanie: Czy kiedykolwiek zwróciłeś uwagę na te wszystkie koła, które możesz zobaczyć przy drodze? Jeśli podczas dokręcania śruby nie przyłożysz odpowiedniego momentu obrotowego, istnieje ryzyko, że śruba lub nakrętka samoistnie odkręci się na drodze.
  • Zbyt mocne dokręcenie: Niebezpieczeństwo zastosowania zbyt dużej siły polega głównie na ściśnięciu, wygięciu lub silnym uszkodzeniu obu części, które są ze sobą skręcone. W pewnym momencie trzon śruby pęknie, a wszystkie części, które powinny pozostać, rozpadną się.

Jak wybrać odpowiedni klucz dynamometryczny?

Na rynku można znaleźć różne rodzaje kluczy dynamometrycznych. Można wybrać ręczny klucz dynamometryczny lub pneumatyczny klucz dynamometryczny.

Ręczny klucz dynamometryczny: Ręczny, łatwy w użyciu, ten typ narzędzia jest najczęściej używany w branży konserwacji lekkich pojazdów i obejmuje zasadnicze zastosowania.
Pneumatyczny klucz dynamometryczny (narzędzie Stall Torque lub Shut Off Nutrunner): Jest to najbardziej zaawansowane rozwiązanie, bardziej dostosowane do konserwacji ciężkich pojazdów lub zastosowań związanych z bardzo dużym obciążeniem, takich jak wymiana opon w kołach samochodów ciężarowych lub konserwacja maszyn budowlanych. Ponieważ cena tego typu klucza dynamometrycznego jest wyższa niż ręcznego, warto rozważyć to rozwiązanie w przypadku zastosowań wymagających 516 ft.lbs/700 Nm i więcej.
Czego szukać w kluczu dynamometrycznym?
Jeśli chodzi o wybór klucza dynamometrycznego, ręcznego lub pneumatycznego, najważniejszym czynnikiem będzie jakość i dokładność samego narzędzia. Oto kilka rad, którymi warto się kierować przy wyborze:

Ręczny klucz dynamometryczny: Dobrą rzeczą, którą należy sprawdzić przy wyborze ręcznego klucza dynamometrycznego jest to, czy narzędzie spełnia normę ISO 6789 : 2003, zapewniając, że kalibracja narzędzia jest zgodna z najlepszymi ustawieniami. Każdy klucz dynamometryczny powinien być dostarczany z certyfikatem kalibracji.
Pneumatyczny klucz dynamometryczny: Jeśli chodzi o pneumatyczne klucze dynamometryczne, ważne jest, aby sprawdzić jakość i trwałość użytego materiału, ze szczególnym spojrzeniem na pasek reakcji dla narzędzi odcinających. Można uznać, że narzędzie ma dobre osiągi, jeśli oferuje >8000 cykli przed konserwacją. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest również, aby przyjrzeć się ergonomii narzędzia, takiej jak waga narzędzia lub komfort uchwytu.

 

Top