• 20 kwietnia 2024

Szlifierka kątowa, zwana również szlifierką boczną lub tarczową, to ręczna szlifierka o napędzie elektrycznym lub pneumatycznym. Można jej używać do cięcia w obrabianym przedmiocie lub usuwania nadmiaru materiału z obrabianego przedmiotu. W zależności od zastosowania, istnieje wiele tarcz, które mogą być używane ze szlifierką kątową. Na przykład, poniżej przedstawiono kilka rodzajów tarcz do tych narzędzi:

- tarcze do cięcia - tarcze ścierne - tarcze

szlifierskie

-


kamienie


szlifierskie - talerze



polerskie



-




szczotki dru




ciane

Wiemy na pewno, że ktoś, gdzieś, w jakimś momencie je wymyślił, ponieważ otaczały go szorstkie i trudne do cięcia metale. Być może tylko to ma znaczenie. Istnieją sprzeczne historie na temat tego, kto wynalazł szlifierkę kątową. Jedna z nich głosi, że została ona wynaleziona w 1954 r. przez niemiecką firmę Ackermann + Schmitt. W 1954 r. firma Ackermann + Schmitt zaprezentowała pierwszą szybką szlifierkę kątową o nazwie DL 9. Inna historia mówi, że Thomas Joseph wynalazł pierwszą szlifierkę kątową w 1973 r. Tak czy inaczej, narzędzie to jest stosunkowo nowe na rynku elektronarzędzi. Pierwsza historia ma więcej sensu, ponieważ przenośne urządzenia wyposażone w tarczę tnącą i napędzane silnikiem elektrycznym, za pomocą których można ciąć twarde materiały (takie jak kamień, beton, metal), są nadal nazywane wśród entuzjastów narzędzi Flex. Słowo to wywodzi się z wynalazku Hermanna Ackermanna i Hermanna Schmitta, którzy w 1922 r. założyli w Stuttgarcie-Bad Cannstatt firmę zajmującą się produkcją i sprzedażą swojego wynalazku. Mieli ambicję produkować i sprzedawać szlifierki ręczne, co pod nazwą modelu M6 udało się zrealizować i tym samym zrewolucjonizować branżę.

Pierwsze szlifierki kątowe obu wynalazców były jeszcze bardzo ciężkimi przedmiotami. Były wykonane z litego żeliwa i nie miały poręcznego kształtu. Chociaż ich waga i rozmiar ułatwiały obsługę, ich używanie nadal wymagało dużego wysiłku. Ze względu na brak mechanizmu zapobiegającego rozprzestrzenianiu się siły, do opanowania tej maszyny potrzebne były bardzo silne ręce i ramiona. Jeden z tych modeli, DL9, do dziś jest uważany za legendarny. W przeciwieństwie do dzisiejszych modeli, na początku swojej dystrybucji maszyny te nie były zbyt trwałe i nie spełniały dzisiejszych standardów bezpieczeństwa. Dzisiejsze modele są nie tylko bezpieczniejsze i trwalsze, ale także lżejsze i łatwiejsze w obsłudze. Dzięki modyfikacji konstrukcji przez producentów w 1984 r. stało się możliwe, że szlifierka kątowa nie jest już tylko maszyną do prac zgrubnych, ale może być również wykorzystywana do operacji specjalnych. Należą do nich: prace polerskie, szlifowanie kamienia oraz szlifowanie suchej zabudowy.
Odwiedź tę stronę: firma elektronarzędzia

Z biegiem czasu szlifierki kątowe wielokrotnie zmieniały swoje oblicze i były nieustannie rozwijane i ulepszane, począwszy od prostej piły do gipsu, a skończywszy na wielofunkcyjnym specjaliście do szlifowania, piaskowania, szorowania, perforowania i polerowania. Dwie główne marki, które odegrały znaczącą rolę w rozwoju szlifierek kątowych i poszły do przodu, to Flex i Fein, a złoty okres tego udoskonalenia przypadł na późne lata 90. W tym okresie piła podwoziowa stała się rozwiązaniem dla pojazdów. następnie szlifierki kątowe zaczęły umożliwiać użytkownikom szlifowanie elementów, które wcześniej można było obrabiać tylko ręcznie. W międzyczasie firma Flix opracowała specjalne systemy do delikatnego polerowania farb i lakierów samochodowych, mebli i podłóg z kamienia naturalnego. Tarcza szlifierska w kształcie trójkąta sferycznego oraz ruch obrotowy-oscylacyjny pozwoliły uzyskać optymalne wyniki szlifowania nawet w trudno dostępnych miejscach. Kolejnym krokiem było wprowadzenie nowej metody obróbki wypalania powierzchni - bez linii przejściowych i cieni na metalu i stali nierdzewnej. Po kilku krokach naprzód, które miały miejsce pod koniec XX wieku, tempo rozwoju spadło. Kolejnym gigantycznym skokiem było wprowadzenie akumulatorowych szlifierek kątowych, które uwolniły majsterkowiczów od uwięzi z przewodem i pozwoliły im swobodnie poruszać się po swoim warsztacie. kolejne lata po wprowadzeniu narzędzi akumulatorowych były raczej okresem prób i błędów, a producenci próbowali zmodyfikować nową technologię. Akumulatory powodowały różne problemy w mechanizmie chłodzenia urządzeń. W 2015 r. firma Fein wyposażyła ogniwa akumulatora w materiał chłodzący, który aktywnie ogranicza gromadzenie się ciepła. Po różnych systemach bezpieczeństwa i chłodzenia oraz wygodnym i beznarzędziowym systemie wymiany szlifierek, zasilanie z akumulatora litowo-jonowego, a następnie łączność i sterowanie przez Bluetooth to najnowsze technologie dodawane do szlifierek kątowych. Ta zaawansowana łączność, opracowana przez niemieckich specjalistów z firmy Bosch, umożliwia użytkownikom obsługę narzędzia za pomocą smartfona lub tabletu i otrzymywanie w czasie rzeczywistym informacji o jego pracy oraz wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów. Na przykład, jeśli szlifierka kątowa wyłączy się z powodu przegrzania, użytkownik otrzyma bezpośrednio na swój smartfon informację o przyczynie i o tym, co może zrobić, aby rozwiązać problem. Akumulatory te umożliwiają wykonanie 1800 połączeń na jednym ładowaniu. Wszystkie szlifierki przeszły w swojej historii wiele zmian i nikt nie wie, co będzie następne. Być może będzie to zmiana rozmiaru, kształtu lub zastosowania.

Powiązany artykuł: Wszystko o historii elektronarzędzi

Źródła:

https://www.klingspor.nz/lowdown-on-grinding/angle-grinder

https://www.flex-tools.com/en/company/history/

https://www.gettoolsdirect.com.au/

https://www.region-stuttgart.de/

Top