• 9 maja 2024

Hydrauliczne klucze dynamometryczne pracują pod wysokim ciśnieniem (do 10 000 PSI) i mogą wytwarzać momenty obrotowe przekraczające 50 000 ft./lbs.

Są to bardzo precyzyjne narzędzia, o dokładności w zakresie plus minus trzech procent i powtarzalności plus minus jednego procenta.

Hydrauliczne klucze dynamometryczne są zasilane przez pompę hydrauliczną, która z kolei jest zasilana energią elektryczną lub ciśnieniem pneumatycznym.

Są to klucze o wytrzymałości przemysłowej, zdolne do wywierania ogromnego momentu obrotowego na duże łby śrub. Można je znaleźć w pracy w elektrowniach, rurociągach i hutach.

Jednak ze względu na ekstremalne wartości ciśnienia i momentu obrotowego, bardzo ważne jest, aby operatorzy narzędzi wiedzieli, jak prawidłowo i bezpiecznie używać tych kluczy.

Dlatego też stworzyliśmy listę 10 najważniejszych wskazówek dotyczących obsługi hydraulicznych kluczy dynamometrycznych:

1. Inspekcja

Przed podłączeniem układu sprawdź wzrokowo wszystkie elementy - węże, złącza, narzędzie i pompę - pod kątem nietypowego zużycia, pęknięć, oparzeń lub uszkodzeń.

2. Dokumentacja

Należy upewnić się, że operator posiada właściwą tabelę zależności ciśnienia od momentu obrotowego dla wybranego narzędzia oraz aktualne dokumenty poświadczające kalibrację narzędzia i manometru pompy.

3. Właściwe zasilanie

Upewnij się, że pompy dynamometryczne mają odpowiednie zasilanie. W przypadku pomp pneumatycznych oznacza to zapewnienie odpowiedniej średnicy węża wraz z odpowiednim ciśnieniem PSI i przepływem CFM na wejściu pompy. W przypadku pomp elektrycznych potrzebne jest odpowiednie i wystarczające natężenie i napięcie prądu oraz przedłużacz o dużej wytrzymałości.

4. Złącza hydrauliczne

Następna pozycja na naszej liście wskazówek dotyczących obsługi hydraulicznego klucza dynamometrycznego: upewnij się, że złącza hydrauliczne są w pełni zaciągnięte na wężach do narzędzia i pompy.

5. Gniazda

Nasadki muszą być w dobrym stanie, nie mogą być zużyte po stronie wejściowej ani wyjściowej.

6. Samodzielna kontrola

Jest to kluczowy element bezpieczeństwa. Operator narzędzia musi być w pełni skoncentrowany na jego obsłudze i nic nie może go rozpraszać.

7. Połączenia

Należy upewnić się, że system jest w pełni podłączony i nie znajduje się w aplikacji, gdy na pompie ustawia się ciśnienie na wyjście momentu obrotowego.

8. Przeciąganie

Podczas stosowania momentu obrotowego w aplikacji należy upewnić się, że operator całkowicie zatrzymał narzędzie przed wciągnięciem/zwolnieniem wiszącego elementu sterującego ciśnienia pompy.

9. Końcowy posuw

Po całkowitym zatrzymaniu narzędzia należy upewnić się, że operator wykonał ostatni wysuw narzędzia, aby upewnić się, że śruba została całkowicie dokręcona zgodnie ze specyfikacją przed przejściem do następnej śruby.

10. Wyłączanie

Podczas zdejmowania narzędzia ze śruby operator powinien całkowicie wyłączyć pompę - elektryczną lub pneumatyczną - za pomocą przełącznika wiszącego.

Na koniec warto upewnić się, że hydrauliczny klucz dynamometryczny został prawidłowo skalibrowany, aby zapewnić bezpieczne i dokładne pomiary.

Maxpro może Ci w tym pomóc. Od ponad 25 lat klienci polegają na nas jako na niezawodnym dostawcy najwyższej jakości narzędzi dynamometrycznych i akredytowanym laboratorium kalibracyjnym. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc przy następnym projekcie.

Top