• 21 kwietnia 2024

Wybór odpowiedniego narzędzia dynamometrycznego do danego zadania ma kluczowe znaczenie. Wybór niewłaściwego narzędzia dynamometrycznego może mieć wpływ na wydajność produkcji, koszty produkcji, jakość produktu, niezawodność produktu, reputację i rentowność.

Klucz udarowy

Co to jest klucz udarowy? Klucz, który wykorzystuje system sprzęgła o nieciągłym napędzie i sprężone powietrze do uzyskania momentu obrotowego. Klucze udarowe są powszechnie stosowanym narzędziem na świecie.  Klucz ten jest często używany do dokręcania nakrętek w samochodach przy wymianie opon.

Klucze udarowe są z natury niszczycielskie dzięki swojej konstrukcji "młotkowej". Klucz udarowy może łatwo uszkodzić części i gwinty elementów złącznych z powodu braku odpowiedniej kontroli momentu obrotowego. Klucz nie jest przeznaczony do kontroli momentu obrotowego. Narzędzie ma tendencję do niedokręcania i zbyt mocnego dokręcania elementów złącznych.

Początkowy zakup klucza udarowego jest niedrogi. Jednak nie jest on ergonomiczny dla operatora, a klucz udarowy wymaga dużych nakładów na konserwację. Klucz udarowy zazwyczaj wymaga serwisowania wiele razy w roku. W przypadku zastosowań związanych z mocowaniem, narzędzie impulsowe zwiększy produktywność, zapewni doskonałą ergonomię, niezawodność i jakość.

Narzędzie impulsowe

Narzędzie impulsowe ma prędkość klucza udarowego z niemal taką samą powtarzalnością jak narzędzie z wyłączanym momentem obrotowym oparte na sprzęgle. Zawierająca precyzyjnie obrobione części jednostka impulsowa jest uszczelnioną komorą, która jest wypełniona opracowanym płynem hydraulicznym. Ostrza impulsowe z precyzyjnym wałkiem zaprojektowanym na zamówienie przepychają płyn wewnątrz komory obrotowej generując ciśnienie hydrauliczne, które wytwarza moment obrotowy. Siła powietrza jest źródłem zasilania, które obraca kowadełko, a opór stawiany przez śrubę powoduje aktywację jednostki impulsowej.

Kluczowe powody wyboru bezpiecznego, ergonomicznego narzędzia impulsowego
- Trwałość
- Moc i prędkość
- Niski poziom hałasu w decybelach
- Minimalne wibracje
- Niska reakcja momentu obrotowego

Produktywność narzędzi impulsowych

Narzędzia impulsowe zwiększają produktywność i poprawiają jakość produktu dzięki precyzyjnej kontroli momentu obrotowego i wygodzie użytkownika. Lekkie narzędzie impulsowe z większym momentem obrotowym jest idealnym narzędziem dla operatora. Narzędzie impulsowe z dobrym stosunkiem mocy do wagi zwiększy czas cyklu dla operatora dzięki szybkiemu wyłączaniu.  Rolka wewnątrz jednostki impulsowej redukuje tarcie, co zwiększa moc i pozwala na dłuższą żywotność "płynu impulsowego".

Ergonomia narzędzi impulsowych
Płyn wewnątrz narzędzia impulsowego działa jak amortyzator zapewniając potężną, bezreakcyjną i wolną od wibracji wkrętarkę, która jest cicha i wysoce ergonomiczna. Narzędzie pulsacyjne jest wykonane z myślą o szybkim czasie wyłączenia, co zmniejsza narażenie operatora. 

Trwałość narzędzi impulsowych
Ze względu na konstrukcję narzędzia impulsowego, nie ma mechanicznego sprzęgła lub konwencjonalnego mechanizmu młotkowego metal-metal, jak w przypadku kluczy udarowych, które powodują krótką żywotność narzędzia i wyższe koszty konserwacji. Narzędzia impulsowe są zaprojektowane z myślą o trwałości i długiej żywotności.

Kontrolowanie momentu obrotowego jest niezbędne dla firm, aby zapewnić jakość, bezpieczeństwo i niezawodność ich produktów. Uszkodzenie trzycentymetrowego elementu złącznego, który nie jest prawidłowo dokręcony, może prowadzić do katastrofalnych lub ukrytych awarii. Elementy złączne, które nie są wystarczająco dokręcone, mogą drgać luźno, a nadmierny moment obrotowy może spowodować zerwanie gwintowanych elementów złącznych. Używanie wysokiej jakości narzędzia impulsowego staje się coraz ważniejsze dla wielu firm, aby zapewnić, że stosowany jest właściwy moment obrotowy i że zachowane są wymagania dotyczące pomiarów związane z normą jakości ISO 9001.

 

Top