• 15 lipca 2024

Zakup nowego narzędzia do warsztatu może czasami wydawać się prostą i nieskomplikowaną decyzją. Jednak porównywanie marek, cech produktu i zastosowań, do których narzędzie jest potrzebne, może czasami wprowadzić zamieszanie w procesie podejmowania decyzji. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie branych jest pod uwagę wiele czynników, takich jak: cena - jakość - cechy produktu - łatwość obsługi - trwałość. Wszystkie te aspekty w zasadzie prowadzą nabywcę do wyboru najlepszego produktu "Value for Money". Każdy konsument, czy to kupując samochód, dom lub narzędzie, wszyscy oczekują wartości za pieniądze i słusznie. Dlatego zakup narzędzia, które nie jest całkiem odpowiednie do pracy lub które nie działa zgodnie z wysokim standardem, którego oczekujesz, ostatecznie okaże się nieszczęśliwym zakupem. Jednym z najczęściej używanych narzędzi w branży usług samochodowych jest klucz dynamometryczny. Wraz z kluczem płaskim i zestawem nasadek, nie ma chyba warsztatu, który nie posiadałby przynajmniej jednego lub kilku kluczy dynamometrycznych, które byłyby regularnie używane. Podsumowując, klucz dynamometryczny jest narzędziem, które pozwala użytkownikowi kontrolować siłę lub moment obrotowy, który jest stosowany podczas dokręcania lub luzowania śruby.

Klucz dynamometryczny zazwyczaj posiada wskaźnik wskazujący wielkość momentu obrotowego zastosowanego w danej czynności, aby zapewnić, że nakrętka lub śruba nie jest zbyt mocno lub zbyt mocno dokręcona. Klucze dynamometryczne są przeznaczone do różnych zastosowań zarówno w przemyśle samochodowym, jak i przemysłowym. Zakres rozmiarów i pojemności obejmuje rozmiary małe, średnie i duże. Zakres momentu obrotowego dla małych modeli wynosi zazwyczaj od 30-200in. lbs. (4-22Nm) z napędem kwadratowym ¼" lub 3/8". Ten rozmiar klucza jest odpowiedni do codziennego użytku z niskim momentem obrotowym i jest szeroko stosowany do serwisowania przekładni. Dla modeli średniej wielkości, niski zakres momentu obrotowego będzie wynosił od 20 lub 30 ft-lbs. (17 lub 34Nm) z zakresem wysokiego momentu obrotowego około 250ft lbs. (332Nm) i są zazwyczaj dostarczane z ½" kwadratowy adapter napędu. Są one dobrym rozwiązaniem dla zastosowań związanych z przebudową i regeneracją silników. Dostępne są również klucze o większej wydajności, o zakresie do 1000 ft.lbs (1320Nm), przeznaczone do ciężkich zastosowań w przemyśle motoryzacyjnym i przemysłowym, takich jak konserwacja samochodów ciężarowych, maszyn i urządzeń.

Jeśli chodzi o klucze dynamometryczne lub jakiekolwiek inne narzędzie do tej sprawy, pewne czynniki mogą być czasami pomijane, które będą określać, czy mądra decyzja o zakupie zostanie podjęta. Długowieczność i trwałość narzędzia są jednym z ostatecznych testów w określaniu "Wartość dla pieniędzy" produktu. Na przykład, jak długo produkt będzie trwał? Czy wytrzyma 1 rok lub 2 lata, czy 20 lub 30 lat i czy będzie to coś, co można przekazać następnemu pokoleniu? Czy klucz dynamometryczny będzie tak samo dokładny po 500, 1000 lub 5000 użyciach, jak przy pierwszym użyciu? Jaki będzie całkowity koszt posiadania klucza dynamometrycznego, biorąc pod uwagę regularne kalibracje i naprawy? Jeśli chodzi o jakość, jednym z ważnych aspektów jest sprawdzenie wydajności klucza dynamometrycznego w odniesieniu do australijskich lub międzynarodowych standardów dokładności.

Większość modeli posiada tolerancję dokładności dla wyświetlanego momentu obrotowego. Na przykład, niektóre marki i modele mają tolerancję +/- 4%, +/- 2% lub nawet +/- 1%. Im niższa tolerancja, tym dokładniejszy będzie odczyt, ponieważ prawdziwy odczyt będzie się mieścił w określonym + lub procencie tolerancji. Aby pomóc w procesie podejmowania decyzji, złożyliśmy razem przegląd niektórych z różnych typów kluczy dynamometrycznych, które są dostępne na rynku, aby pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji.  
Rodzaje kluczy dynamometrycznych
Klucz dynamometryczny z belką odchylającą
Dzięki wypróbowanej i przetestowanej konstrukcji z Australii, która istnieje od ponad 50 lat, klucz dynamometryczny z odchylaną belką okazał się narzędziem, które jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ich działanie polega na przykładaniu momentu obrotowego do belki odchylającej, a nie do sprężyny spiralnej, co przedłuża żywotność klucza i zapewnia wyjątkową dokładność. Podwójna sygnalizacja (wizualna i dźwiękowa) zapewnia, że operator wie, kiedy osiągnięty został pożądany moment obrotowy. Wadą jest to, że nie posiada on głowicy z grzechotką, którą niektórzy mogą preferować, a większość modeli może być używana tylko w jednym kierunku do dokręcania nakrętek lub śrub. Jednakże, poprzez dołączenie produktów takich jak adapter grzechotki lub adapter kąta momentu obrotowego do klucza dynamometrycznego z odchylaną belką, niektóre przeszkody mogą być pokonane, a klucz staje się znacznie bardziej uniwersalny. Klucz dynamometryczny z odchylaną belką ma prostą konstrukcję o sprawdzonych rezultatach i niezawodności. Jest to produkt, który zachowa swoją dokładność przez długi czas, ponieważ nie zawiera części zużywających się. Sprawdź, czy produkt, który kupujesz jest oryginałem wyprodukowanym w Australii czy zagraniczną imitacją.

Mikrometryczny klucz dynamometryczny

Prawdopodobnie najczęściej używanym i najbardziej uniwersalnym kluczem dynamometrycznym, który można znaleźć w każdym warsztacie mechanicznym, jest mikrometryczny klucz dynamometryczny. Ustawienie momentu obrotowego jest po prostu regulowane przez przekręcenie uchwytu, aż do osiągnięcia właściwego ustawienia momentu obrotowego na bębnie narzędzia. Obracanie uchwytu w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara napina sprężynę znajdującą się w środku, a gdy przyłożysz moment obrotowy do nakrętki lub śruby, narzędzie kliknie, aby dać Ci znać, że osiągnięto właściwy moment obrotowy. Jedną z głównych zalet klucza mikrometrycznego jest jego funkcja grzechotki, która umożliwia pracę lewo- lub praworęczną. Charakteryzują się one wyraźnym działaniem przerywającym po osiągnięciu ustawionego momentu obrotowego. Funkcja automatycznego resetowania zapewnia, że klucz samoczynnie zresetuje się po użyciu, usuwając obciążenie ze sprężyny i zapewniając, że jest gotowy do ponownego użycia. Mocna i solidna konstrukcja sprawia, że jest to idealne narzędzie do codziennego użytku. Jedną z wad jest to, że ze względu na siłę działającą na części zużywające się, takie jak wewnętrzna sprężyna spiralna, wymagają one regularnej rekalibracji. W zależności od marki i miejsca produkcji, jakość i cena mogą się różnić od tanich i paskudnych do profesjonalnych z wyższej półki. Z kluczami mikrometrycznymi należy postępować ostrożnie, ponieważ zazwyczaj dostaje się to, za co się płaci. Tańsze modele mogą bardzo szybko stracić kalibrację.  

Klucze dynamometryczne zegarowe

Klucze dynamometryczne zegarowe są ogólnie uważane za jedne z najdokładniejszych typów kluczy dynamometrycznych. Klucz dynamometryczny zegarowy jest jedynym typem klucza dynamometrycznego, w którym pozycja ręki na kluczu nie ma łatwego wpływu na ostateczny odczyt. Klucze dynamometryczne zegarowe są szersze niż niektóre inne typy kluczy, dlatego mogą być trudne w użyciu w ciasnych sytuacjach, a skala zegara musi być zawsze w zasięgu wzroku, aby określić przyłożony moment obrotowy. Klucze dynamometryczne są zazwyczaj droższe od innych typów kluczy, jednak są niezwykle dokładne. Oprócz zastosowań w przemyśle samochodowym, są one również używane w przemyśle lotniczym i kosmicznym oraz obronnym.

Elektroniczne / cyfrowe klucze dynamometryczne z odczytem
Elektroniczne lub cyfrowe klucze dynamometryczne posiadają ekran z odczytem cyfrowym, który pozwala użytkownikowi zaprogramować limit momentu obrotowego. Tensometr, który jest przymocowany do drążka skrętnego, wysyła sygnał do przetwornika w celu określenia siły momentu obrotowego na jednostkę, która jest następnie wyświetlana za pomocą odczytu LED. Diody LED powiadomią użytkownika, gdy zbliża się do żądanego ustawienia momentu obrotowego i gdy ustawienie momentu obrotowego zostało osiągnięte wraz z dźwiękowym sygnałem ostrzegawczym. Niektóre modele posiadają również wewnętrzny chip komputerowy, który umożliwia zapisywanie pomiarów momentu obrotowego, a następnie pobieranie ich do bazy danych w celu przechowywania zapisów. Jest to również korzystne dla wszelkich wymagań audytowych. Klucze elektroniczne lub cyfrowe obniżyły swoją cenę w ciągu ostatnich kilku lat i są teraz znacznie bardziej przystępne i dostępne dla większości mechaników samochodowych. Jednak wielu użytkowników uważa, że nowe klucze dynamometryczne i kątowe spełniają dokładnie tę samą funkcję z dodatkową korzyścią w postaci odczytu kąta dla aplikacji moment obrotowy - uzysk.

Klucz dynamometryczny moment obrotowy - kątowy

Klucze dynamometryczne moment-angielskie są używane do dokręcania śrub z momentem skręcającym, które są określone głównie dla śrub głowicy cylindrów, ale także dla pokryw łożysk głównych i elementów zawieszenia. Śruby z momentem obrotowym wymagają prawidłowej kolejności dokręcania, co jest niezbędne do wyeliminowania odkształceń. Moment obrotowy jest dalej przyłożony w sekwencji poprzez serię ruchów, tylko tym razem zamiast pomiaru obciążenia momentem obrotowym, mierzony jest również kąt obrotu. Cyfrowy klucz dynamometryczny kątowy działa podobnie do standardowego elektronicznego klucza dynamometrycznego z dodatkową funkcją pomiaru kąta obrotu nakrętki lub śruby. Klucz zawiera również cyfrowy odczyt i ekran funkcyjny, który pozwala użytkownikowi łatwo zaprogramować wymagany moment obrotowy i ustawienie kąta. Użytkownik następnie stosuje wymaganą wartość momentu obrotowego i ewentualny dodatkowy obrót kątowy. Niektóre modele pozwalają na wykonanie tej funkcji jednym ciągłym ruchem, bez konieczności zatrzymywania i przeprogramowywania klucza. Diody LED i dźwiękowy sygnał ostrzegawczy informują użytkownika o osiągnięciu prawidłowych ustawień. Klucze dynamometryczne są obecnie powszechnie dostępne u większości dystrybutorów narzędzi, a dobrej jakości klucz będzie dostępny w cenie od 350 USD wzwyż. Upewnij się, że klucz, który wybierzesz, pozwala na zastosowanie momentu obrotowego i kąta w jednym ciągłym ruchu, co znacznie ułatwi Ci pracę.  

Klucze dynamometryczne z odłączaną / wymienną głowicą

Jeden z nowych produktów na rynku kluczy dynamometrycznych, klucz dynamometryczny z wymienną głowicą jest zazwyczaj dostarczany w zestawie ze standardową głowicą grzechotki i różnymi adapterami do końcówek otwartych. Wszystkie głowice są odłączane, co pozwala na używanie klucza jako standardowego klucza płaskiego lub klucza dynamometrycznego z otwartą końcówką. W zestawie znajdują się zazwyczaj różne rozmiary końcówek. Termin "ekran" odnosi się do wypukłego ekranu, który powiększa skalę momentu obrotowego na rękojeści. Klucz dynamometryczny z odłączaną głowicą jest bardzo ekonomicznym narzędziem, które daje Ci tak wiele za Twoje pieniądze. Oprócz tego, że jest dostarczany z odłączaną głowicą z grzechotką, dodanie do zestawu odłączanych głowic z otwartym końcem w różnych rozmiarach oznacza, że narzędzie to jest odpowiednie do wielu zastosowań, w tym do uzyskiwania dostępu do nakrętek i śrub w ciasnych miejscach.  

Wniosek

Istnieje wiele innych rodzajów kluczy dynamometrycznych, które są używane na rynku, jednak zajęliśmy się zdecydowaną większością i najczęściej używane klucze dynamometryczne. Inne rodzaje, w tym hydrauliczne klucze dynamometryczne, gdzie ciężkie obciążenia momentu obrotowego muszą być stosowane, jak również inne odmiany kluczy belkowych i kluczy dynamometrycznych Screen są również dostępne na rynku. Jednak przy podejmowaniu decyzji o idealnym narzędziem do wykorzystania trzeba najpierw określić, które narzędzie będzie najlepiej pasować do aplikacji, które wymagają go do wykonania. W odniesieniu do kluczy dynamometrycznych na rynku, istnieje tak wiele różnych typów, które różnią się w funkcji, dokładności i trwałości. Pamiętaj, że klucz dynamometryczny jest precyzyjnym narzędziem i warto zainwestować w produkt wysokiej jakości. Dlatego też inwestycja w wysokiej jakości klucz dynamometryczny z pewnością okaże się najrozsądniejszym wyborem, ponieważ otrzymasz narzędzie, które jest dokładne, trwałe i gwarantuje, że będzie służyć przez wiele lat.

 

Top