• 20 kwietnia 2024

Most, przez który przejeżdżałeś lub pod którym przejeżdżałeś w drodze do pracy. Rurociąg, którym dostarczany jest gaz do Twojego samochodu. Elektrownia, która wytwarza energię elektryczną potrzebną do przeczytania tego artykułu.

Wszystkie te rzeczy mają jedną wspólną cechę: opierają się na kluczach dynamometrycznych. Ale co to jest klucz dynamometryczny? Przyjrzyjmy się temu.

Co to jest klucz dynamometryczny?

W tym roku przypada 100. rocznica powstania klucza dynamometrycznego, który został wynaleziony w 1918 r. przez Conrada Bahra z nowojorskiego wydziału wodociągów.

Bahr szukał sposobu na uniknięcie zbyt mocnego dokręcania śrub przy naprawach wodociągów i rur, a klucz dynamometryczny zapewnił mu narzędzie, które mogło zapewnić określony poziom momentu obrotowego śruby.

Klucze dynamometryczne są używane w zastosowaniach, w których dokręcenie śruby ma krytyczne znaczenie, umożliwiając użytkownikom pomiar momentu obrotowego, tak aby odpowiadał on specyfikacjom danego zadania.

Do czego służy klucz dynamometryczny?

Kalibrowane przemysłowe klucze dynamometryczne są stosowane do dużych nakrętek i śrub używanych w turbinach wiatrowych, zakładach petrochemicznych, przemyśle ciężkim oraz - jak wskazaliśmy powyżej - w rurociągach naftowych, przy budowie mostów i elektrowni.

Jednak nie każdy klucz dynamometryczny sprawdzi się w każdej pracy. Przyjrzyjmy się trzem głównym odmianom kluczy dynamometrycznych - hydraulicznym, elektrycznym i pneumatycznym - oraz temu, kiedy należy ich używać:

1. Hydrauliczne klucze dynamometryczne

Hydrauliczne klucze dynamometryczne są obsługiwane przez pompę napędzaną elektrycznie lub pneumatycznie. Są to klucze o wytrzymałości przemysłowej, które mogą wywierać duży moment obrotowy na duży łeb śruby.

W przypadku kluczy pneumatycznych i elektrycznych źródło zasilania jest częścią narzędzia. Natomiast w przypadku kluczy hydraulicznych źródło zasilania znajduje się w pompie, dzięki czemu sam klucz mieści się w znacznie mniejszej przestrzeni, co czyni je dobrym wyborem dla elektrowni i hut oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne jest małe i uniwersalne narzędzie.

2. Pneumatyczne klucze dynamometryczne

Klucze te są znane ze swojej wytrzymałości. Jak powiedział prezes Maxpro, Tom Macey, gdy pisaliśmy o pneumatycznych kluczach dynam ometrycznych dwa lata temu, pracownicy mogą "zrzucić je z mostu, podnieść i zacząć pracę od nowa".

A ponieważ wykorzystują one napęd pneumatyczny, są dobrym wyborem do prac, w których mogą występować łatwopalne ciecze i gazy, takich jak rurociągi naftowe/gazowe lub kopalnie.

3. Elektryczne klucze dynamometryczne

Elektryczneklucze dynam ometryczne są dokładniejsze niż ich pneumatyczne odpowiedniki, z zakresem dokładności plus minus trzy procent.

Ponieważ można je podłączyć do prądu, będą działać w każdym miejscu, w którym jest źródło zasilania. I emitują bardzo mało hałasu. Może nie są tak szybkie jak klucze pneumatyczne, ale są lekkie, bezpieczne i wydajne, używane w turbinach wiatrowych, elektrowniach jądrowych i w zastosowaniach wojskowych.

Niezależnie od tego, czy Twoja praca wymaga użycia klucza dynamometrycznego elektrycznego, hydraulicznego czy pneumatycznego, Maxpro ma Cię pod ręką. Nie tylko sprzedajemy najwyższej jakości klucze firmy RAD, ale także kalibrujemy je w naszym nowoczesnym laboratorium z akredytacją A2LA.

Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci w realizacji kolejnego projektu.

Top