• 28 listopada 2022

Bezpieczeństwo spawacza jest pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać podczas pracy. Twarz i szyja są chronione przez korpus maski. Wykonany jest z mocnego i trwałego materiału, zdolnego do wytrzymania wysokich temperatur. Oczy pracownika chronione są specjalną szybą o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych i wymaganym poziomie zaciemnienia.

Nowoczesne osłony wyposażone są w specjalny filtr "Kameleon", który automatycznie przyciemnia szybę w przypadku jasnych błysków. Ta funkcja jest bardzo przydatna, ponieważ nie trzeba podnosić maski i rozglądać się po obszarze roboczym. Efektem jest szybsza praca.

Zdarzają się sytuacje, w których filtr w masce ulega uszkodzeniu i musi zostać wymieniony. Dziś dowiemy się, jak wybrać filtr, jakie są ich rodzaje i co trzeba o nich wiedzieć.

Treść artykułu:

  • 1 Rodzaje filtrów
    • 1. 1 Stałe filtry przyciemniające
    • 1.2 Filtry kameleonowe
    • 1.3 Dioptryka
  • 2 Jak wybrać filtr?
  • 3 Wniosek

Rodzaje filtrów

Istnieją trzy rodzaje filtrów do masek spawalniczych: filtry o stałym przyciemnieniu, filtry kameleonowe i filtry Dioptera. Aby dokładnie wiedzieć, które szkło dobrać do konkretnej maski, lepiej jest poznać wszystkie rodzaje.

Stałe filtry przyciemniające

Jest to najprostszy rodzaj filtra. Wykonana jest ze zwykłego szkła z dodatkiem specjalnych materiałów. Szyba jest zawsze przyciemniona i nie zmienia się w zależności od rodzaju pracy i poziomu jasności.

Są to najtańsze i najtrwalsze filtry, ale nie są zbyt wygodne w pracy. Aby widzieć obszar roboczy, trzeba cały czas podnosić maskę.

Filtry dla "Kameleona".

Nie mają one wad zwykłych okularów. Filtr Chameleon do masek spawalniczych sam decyduje, kiedy przyciemnić, a kiedy rozjaśnić okienko kontrolne. Podstawą filtra jest ekran LCD, który wymaga zasilania. Niektóre modele posiadają dodatkowe zasilanie w postaci panelu słonecznego.

Filtry takie są bardzo wygodne w eksploatacji. Pozwalają one nie podnosić maski w tym procesie, ponieważ w stanie rozjaśnionym dzięki nim można zobaczyć wszystko. Będą one jednak kosztować więcej i trzeba będzie obchodzić się z nimi delikatniej niż ze zwykłym szkłem.

Dioptryka

Nie są to liczne przedmioty, ale nie sposób się bez nich obejść dla tych panów, którzy mają problemy z widzeniem. Noszenie okularów pod maską w większości przypadków jest niezwykle trudne. Do tego właśnie służą soczewki dioptryczne. Działają one na zasadzie szkła powiększającego, pozwalając na lepszą widoczność obszaru roboczego.

Przy okazji, takie soczewki są potrzebne nie tylko dla tych, którzy mają słaby wzrok, ale także dla spawaczy, którzy pracują z małymi częściami.

Soczewki wykonane są ze specjalnego tworzywa sztucznego i mają standardowy rozmiar, który pasuje do większości osłon. Stosuje się je razem z innymi filtrami. Powiększenie jest regulowane indywidualnie, tak jak w przypadku okularów.

Jak wybrać filtr?

Przed zakupem soczewki spawalniczej należy zdecydować, do czego będzie ona potrzebna. Jeśli cena jest dla Ciebie czynnikiem decydującym, to lepiej wybierz prosty filtr, który ma stałe przyciemnienie. "Filtr kameleonowy jest znacznie droższy. Możesz znaleźć automatyczny filtr za niską cenę, ale najprawdopodobniej nie będzie on działał tak dobrze.

Wybór filtra zależy od grubości elektrod. Soczewki uniwersalne mają stopień przyciemnienia około 10 DIN. Jeśli gotujesz z cienkimi elektrodami, nic nie zobaczysz. Dlatego im cieńsze elektrody, tym mniejsza potrzeba przyciemniania.

Kupując Kameleona zwróć uwagę na przyciemnienie. W dobrych modelach wartości te mogą się wahać od 9 do 13 DIN. Normalnie ściemnianie powinno wynosić około 4 DIN. Kolejnym ważnym parametrem jest prędkość filtra. Profesjonalne filtry przyciemniają się z prędkością 0,0001 s.

Dobierając soczewki dioptryczne powinieneś znać swoje parametry widzenia. Nie należy wybierać ich w sposób przypadkowy.

Przy wyborze filtra należy zwrócić uwagę na jego mocowanie. Musi on pasować do maski. Istnieją modele ze specjalnymi mocowaniami, które nie pasują do wszystkich okularów.

Wniosek

Rozpatrzyliśmy rodzaje filtrów i parametry, według których należy je dobierać. Zwróć uwagę na jakość okularów i zobacz, jak reagują na światło. Twój wzrok powinien być dobrze chroniony, abyś mógł pracować w komfortowych warunkach.

Top