• 28 listopada 2022

Kiedy słyszymy o spawaniu, natychmiast wyobrażamy sobie osobę noszącą maskę. Maska spawalnicza jest niezbędnym atrybutem przy tego typu pracach. Ich zadaniem jest ochrona człowieka przed iskrami, oparzeniami i promieniowaniem powstającym podczas spawania.

Na rynku istnieje wiele produktów tego typu, a dziś zapoznamy się z nimi bardziej szczegółowo i dowiemy się, jak wybrać odpowiednią maskę spawalniczą.

Treść artykułu:

 • 1 Co to jest maska spawalnicza?
 • 2 Rodzaje masek spawalniczych
  • 2.1 okulary spawalnicze
  • 2.2 maska spawalnicza
  • 2.3 Maska kameleona
 • 3 Jak wybrać maskę?
 • 4 Jak używać maski?
 • 5 Wniosek

Co to jest maska spawalnicza?

Maska spawalnicza to rodzaj osłony twarzy używanej podczas prac spawalniczych. Chroni twarz, szyję i oczy pracownika. Jest to konieczne, ponieważ praca bez ochrony może prowadzić do częściowej lub nawet całkowitej utraty wzroku oraz poparzeń.

Maski wyposażone są w otwór wziernikowy, przez który zapewniona jest widoczność. Wkłada się do niego przyciemniane szkło lub tworzywo sztuczne. Niektóre modele posiadają specjalne filtry, które reagują na światło.

Rodzaje masek spawalniczych

Istnieje kilka rodzajów ochrony dla spawacza. Omówmy każdy z nich.

Okulary spawalnicze

Jest to najprostszy rodzaj ochrony. Gogle mogą być otwarte, tak jak zwykłe gogle, lub zamknięte. Drugi typ jest zakładany na głowę i mocowany za pomocą gumki. Filtry są wykonane z przyciemnianego poliwęglanu. Wiele modeli wyposażonych jest w system przeciwmgielny.

Jak widać, gogle chronią tylko oczy, ale twarz i szyja pozostają odsłonięte. Z tego powodu mogą być one wykorzystywane jedynie do prac pomocniczych.

maska spawalnicza

Prawie każdy z nas przynajmniej raz w życiu widział maskę spawalniczą. Może mieć główkę lub uchwyt do przytrzymywania go w miejscu podczas użytkowania. Maska całkowicie zakrywa twarz i oczy, zapobiegając przedostawaniu się gorących rozprysków i iskier na skórę.

Dowiedz się więcej na: http://narzedzia-prof.pl

Mocowanie maski może być wykonane jako opaska lub jako hełm, do którego mocowana jest maska.

Maska kameleona

Wygląda jak zwykła maska spawalnicza, ale nią nie jest. Jego cechą charakterystyczną jest to, że zamiast wizjera stosowany jest specjalny filtr, który wyłapuje zmiany natężenia światła przed osobą i automatycznie przyciemnia szybę. Taka maska jest najlepszym rozwiązaniem dla profesjonalnych spawaczy. Podczas noszenia go będziesz mógł wyraźnie widzieć cały obszar roboczy.

Filtr kameleonowy jest wykonany w oparciu o technologię ciekłokrystaliczną, dlatego cena takich produktów jest wyższa niż zwykłych maseczek.

Jak wybrać maskę?

Przed zakupem maski należy się dobrze zastanowić i poznać kilka parametrów technicznych. Ważne jest, aby wiedzieć, jaki kąt widzenia ma wziernik. Wpływa to na efektywność Twojej pracy. Jeśli szyba jest mała, będziesz musiał ciągle odwracać głowę. Kolejną ważną kwestią jest prędkość, z jaką pracuje filtr. Modele wysokiej jakości mają czas reakcji 0,0001 s. Jeżeli czas ściemniania jest znacznie dłuższy, to po prostu zepsujesz sobie wzrok jasnymi błyskami od zapłonu łuku elektrycznego.

Wiele modeli posiada szczególnie wytrzymałą obudowę. Funkcja ta jest przydatna w przypadku pracy na wysokości od trzech do pięciu metrów. Jeśli maska spadnie, nic się z nią nie stanie.

Ważne jest również, aby zdecydować, do jakiego rodzaju pracy potrzebujesz maski. Istnieją produkty, które nadają się tylko do jednego rodzaju spawania. Mogą mieć na sobie literę "E", "G" lub "B" - spawanie elektryczne, spawanie gazowe, prace pomocnicze. Na rynku dostępne są modele, które nadają się do wszystkich rodzajów prac.

Jeśli nie pracujesz długo i niezbyt często możesz wybrać okulary. Ale jeśli musisz spawać dużo i często, lepiej kupić "Kameleona". Automatycznie przyciemnia szkło i chroni wzrok.

Zanim wybierzesz jakąkolwiek maskę, upewnij się, że posiada ona wszystkie odpowiednie certyfikaty jakości. Sprawdzić obudowę pod kątem wad, wgnieceń, pęknięć, wyszczerbień itp. Wszelkie wady obudowy mogą narażać użytkownika na ryzyko poparzeń lub obrażeń.

Jak używać maski?

Każdemu użyciu maski powinna towarzyszyć kontrola działania. Sprawdzić jego obudowę. Nie powinien mieć żadnych wad. Należy również sprawdzić, czy filtr działa. Przyłóż zapaloną zapałkę lub zapalniczkę do filtra, a natychmiast powinien stać się czarny.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek wad lub pęknięć nie wolno używać maski. Jeśli na szybie znajduje się kurz lub smugi, wytrzyj ją czystą szmatką.

Wniosek

Teraz już wiesz, do czego potrzebne są maski spawalnicze, jak je wybierać i jak ich używać. Jeśli kupujesz i używasz tych produktów ostrożnie, nie będziesz miał żadnych problemów. Produkt będzie służył przez długi czas, a Twoja praca będzie wygodna i bezpieczna.

 

Top