• 28 marca 2024

Łuparka do drewna to bardzo praktyczne i funkcjonalne urządzenie mechaniczne, które może znaleźć swoje zastosowanie zarówno w profesjonalnych zakładach przemysłowych, jak i w przydomowym garażu. Ułatwia on rozłupywanie kloców drewna na mniejsze części, zastępując tym samym popularne narzędzie ręczne, jakim jest siekiera.

Łuparka do drewna - jak działa?

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje łuparek, z czego każda z nich różni się sposobem działania. Łuparki wyposażane są w napęd, jednak może przybierać on różną formę. Bardzo często wykorzystuje się napęd oparty na silniku elektrycznym z kołem pasowym. Natomiast na własne potrzeby najczęściej wybiera się napęd za pomocą ciągnika rolniczego, który działa dzięki wałowi odbioru mocy.

Jednak to nie napęd najbardziej odróżnia od siebie poszczególne łuparki, a właśnie zasada ich ogólnego działania. Łuparki kinetyczne oraz hydrauliczne działają w następujący sposób: kloc drewna dociska się do klina, a ten rozłupuje go na mniejsze kawałki. Łuparki świdrowe natomiast działają w ten sposób, że operator łuparki jedynie nieznacznie dociska kloc do świdra, natomiast później świder już sam wciąga drewno i rozłupuje je na części.

Rodzaje łuparek do drewna

Jak można wywnioskować z wcześniejszych akapitów, na rynku dostępne są trzy rodzaje łuparek: hydrauliczne, świdrowe oraz kinetyczne. Największą popularnością na rynku cieszą się łuparki świdrowe. Dlaczego? Mają one dość prostą budowę, spore możliwości, a ich obsługa jest stosunkowo łatwa. Sama łuparka tego typu składa się z łożyska z wałkiem, świdra o wybranej średnicy oraz stołu roboczego. Tego typu łuparka działa dzięki wykorzystaniu w niej ruchu obrotowego.

Łuparka kinetyczna jak sama jej nazwa wskazuje, działa w oparciu o moc energii kinetycznej. Pozwala ona na niezwykle szybkie i efektywne rozłupywanie drewna. Ich niewątpliwym plusem jest także to, że są one ciche i szybkie w działaniu. Tego typu łuparki działają w oparciu o system kół zamachowych. Do klina dociskany jest kloc, który następnie jest dzielony na mniejsze części. Może ona mieć zróżnicowaną moc napędu, jednak siła nacisku się nie zmienia, dlatego też można wykorzystywać ją na własne potrzeby.

W tego typu łuparce po rozłupaniu drewna mechanizm dociskający się cofa. To natomiast sprawia, że jest ona bardzo bezpiecznym urządzeniem. Szybkość z jaką działa tego typu łuparka kinetyczna można porównać do tej, z jaką działają łuparki świdrowe.

Jeśli natomiast chodzi o łuparki hydrauliczne, są one zdecydowanie najbardziej zaawansowane spośród tych trzech rodzajów. Tego typu urządzenie wykorzystuje się już w naprawdę dużych gospodarstwach, ale również i zakładach przemysłowych. Nie są to zatem tanie sprzęty. Zasada działania jest podobna jak w przypadku łuparki kinetycznej. Kloc jest dociskany do klina. W tym przypadku jednak wykorzystuje się pompę hydrauliczną napędzaną silnikiem. Wykorzystuje się też siłownik. Zadaniem pompy jest pompowanie oleju i przesuwanie tłoka w siłowniku, który dociska poszczególne kloce drewna. Olej w momencie podania na drugą stronę tłoka, uruchamia mechanizm cofania się elementów dociskających.

Łuparki hydrauliczne mają bardziej skomplikowaną budowę. Składają się z silnika, spalinowego lub też elektrycznego. Dodatkowo z siłownika, pompy hydraulicznej oraz klina rozłupującego drewno. Ich budowa jest bardziej zaawansowana, dlatego też są one najwolniejsze w swoim działaniu.

łuparka świdrowa

Gdzie można kupić łuparkę do drewna?

Łuparki do drewna wiele osób decyduje się konstruować samodzielnie. Jest to jednak dość czasochłonne, ponadto trzeba posiadać pewną wiedzę w tym temacie. Znacznie prostszym rozwiązaniem jest zatem zakup gotowej łuparki, posiadającej wszelkie niezbędne elementy i przede wszystkim bezpiecznej. Takiego zakupu można dokonać między innymi na stronie: https://alltech-shop.eu/ .

W jaki sposób można wykorzystać łuparkę? Nawet jeśli ma ona służyć podstawowym potrzebom, to dzięki niej można przygotować drewno na opał, uporządkować ogród czy też sprawniej prowadzić tartak.

Top