• 28 listopada 2022

Bezpieczeństwo spawacza jest pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać przystępując do pracy. Dużą część ochrony zapewnia szyba, przez którą spawacz obserwuje miejsce pracy. Nie może być żadnych uszkodzeń, zadrapań czy nawet pęknięć na nim. Jeśli wziernik jest uszkodzony, należy go jak najszybciej wymienić.

W większości przypadków, osłony twarzy do spawania mają takie same właściwości i wymiary. Wyjątkiem są skomplikowane modele osłon, które wymagają zamontowania specjalnego szkła.

Treść artykułu:

  • 1 Okulary ochronne do spawania
  • 2 Wymiary szkła i materiały
  • 3 Jak wybrać szkło do mojej osłony twarzy?
  • 4 Wniosek

Pomiary szyby kasku

Istnieją cztery główne cechy, które mogą być wykorzystane do scharakteryzowania szkła spawalniczego. Wpływają one na jakość obrazu, ciemność itp. Zgodnie z nowoczesnymi standardami, parametry produktu są podane na zewnątrz maski. Są one reprezentowane przez 4 cyfry oddzielone ukośnikiem. Są to liczby od 1 do 3. Jeden oznacza najwyższą wartość.

  1. Klasa optyczna. Parametr ten odpowiada za jakość obrazu. Ważną rolę odgrywa tu materiał, z którego wykonane jest szkło oraz folia, którą jest ono pokryte. Jeśli parametr jest oznaczony jednym z nich, to wszystko jest dobrze widoczne przez szybę. Jeśli jest on oznaczony dwójką, to pojawiają się zniekształcenia. Jeśli jest on oznaczony trójką to szyba jest całkowicie zamazana.
  2. Rozpraszanie światła. Parametr ten jest bardzo ważny dla masek z filtrem Chameleon. Wskazuje na jakość ciekłych kryształów zastosowanych w filtrze. Jeśli jest oznaczona "1" - oznacza to, że maska będzie miała czysty obraz, jeśli "2" - oznacza to zniekształcenia, a jeśli "3" - obraz będzie mętny.
  3. Homogeniczność. Parametr ten określa równomierność przyciemnienia szyby oraz różnicę w przyciemnieniu pomiędzy różnymi obszarami rzutni. Efekt ten widać szczególnie wyraźnie przy łuku elektrycznym. Tak więc, "1" oznacza, że maksymalna różnica nie będzie większa niż 0,1 DIN, "2" 0,2 DIN i "3" 0,3 DIN.
  4. Zależność ściemniania od kąta. Parametr ten określa zależność przyciemnienia filtra od kąta padania światła lampy błyskowej. Jeśli jest równa jedności, to zależność jest minimalna. Maksymalna zależność jest oznaczona trójką.

Dlatego przed zakupem należy zwrócić uwagę na parametry podane na masce. Oczywiście najlepiej jest wybrać maskę o najlepszych parametrach. Zapewni to wyraźny obraz i maksymalną ochronę oczu.

Rozmiar i materiał okularów

Większość masek ma standardowy rozmiar szkła 110x90mm, ale czasami można znaleźć niestandardowe rozmiary. Upewnij się, że wymienne szkła są dołączone do tych masek, więc nie musisz szukać niestandardowych elementów, które mogą być bardzo problematyczne.

W maskach spawalniczych stosowane są szkła poliwęglanowe. Są one bardziej wytrzymałe i mogą wytrzymać wyższe temperatury. Poliwęglan różni się od zwykłego szkła tym, że jest mniej kruchy i bardziej odporny na różne czynniki, w tym mechaniczne.

Jak wybrać szkło do mojej maski?

Jeśli zdarzy się, że będziesz musiał kupić nowe szkło do swojej maski, musisz wybrać je starannie. Obecnie na rynku można znaleźć wiele opcji. Mają one różne parametry. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest rozmiar szkła. Może się zdarzyć, że jest on większy lub odwrotnie, mniejszy niż potrzebujesz i nie będzie pasował do maski. Następnie należy zdecydować, czy potrzebujemy szkła bezbarwnego czy kameleonowego. W zależności od rodzaju, cena również będzie się różnić. "Kameleon" jest droższy, ponieważ ma bardziej zaawansowaną technologię i lepiej chroni oczy. Proste szkło z przyciemnianiem nie jest zbyt wygodne w użyciu, ponieważ trzeba zapalić łuk przez odwrócenie, i ciągle zmieniać go dla różnych rodzajów pracy. Dzięki Chameleonowi widać wyraźnie obszar roboczy i nie trzeba podnosić maski, aby spojrzeć na szew.

Głównym parametrem Chameleona jest czas reakcji filtra. W zależności od modelu jest to bardzo zróżnicowane. Maksymalny czas odpowiedzi wynosi 33 tysięczne sekundy. Jest to dość dużo, profesjonalne filtry pracują z prędkościami od 0,0001 s. i szybciej. Im szybciej szkło ciemnieje, tym lepiej chroniony jest wzrok spawacza. Parametr ten jest zależny od temperatury. Czujniki mogą działać wolniej w niskich temperaturach.

Najlepszym wyborem szkła, jest "kameleon". Można nim wykonywać wszystkie rodzaje prac, a ręce pozostaną wolne. Średnia wartość zaciemnienia dla tego szkła wynosi 4 DIN w normalnym stanie. W pozycji roboczej powinna ona wynosić 9 - 13 DIN. Niektóre rodzaje szkła nie są w stanie zapewnić takiego zaciemnienia i dlatego nie mogą być stosowane do spawania grubymi elektrodami i przy użyciu dużej mocy.

Należy również zwrócić uwagę na źródła zasilania szyby. Najlepiej jest mieć dwa niezależne źródła. Są to zazwyczaj panele słoneczne i baterie litowe.

Wniosek

Wybór szkła do maski spawalniczej powinien być dokonany w oparciu o potrzeby i rodzaj pracy. Prawie wszystkie maski wykorzystują standardowy rozmiar szkła. Pozostałe parametry dobierane są według uznania i potrzeb użytkownika. Im lepsza jakość szkła i jego filtra, tym droższe szkło będzie Cię kosztować i tym lepiej będą chronione Twoje oczy.

Top