• 10 listopada 2024

Klucze kombinowane

Ten typ klucza posiada z jednej strony pierścień, a druga strona pozostaje otwarta. Pomaga to w początkowym dokręcaniu za pomocą klucza płaskiego, a w końcowym dokręcaniu za pomocą klucza oczkowego.

Klucze nasadowe

Ten typ klucza jest przydatny w ograniczonych warunkach, gdzie nie można użyć zwykłych kluczy. W skład zestawu wchodzą różne nasadki, pręty przedłużające nasadki, uchwyty szybkomocujące itp., a ich rozmiary wahają się od 10 do 32 mm średnicy. Grzechotka to specjalny klucz, za pomocą którego można łatwo dokręcić nakrętkę znajdującą się w trudno dostępnych miejscach. Klucz ten umożliwia łatwe dokręcanie, a nakrętkę można odkręcić, gdy uchwyt jest przesuwany w odwrotnym kierunku.

Klucze dynamometryczne

Większość śrub i nakrętek w silniku lub konkretnej części musi być dokręcona dokładnie określonym momentem obrotowym. W przeciwnym razie może to doprowadzić do uszkodzenia ważnych części lub spowodować dynamiczne niewyważenie. Klucze dynamometryczne są używane, aby umożliwić przeciętnemu człowiekowi ustawienie takiego samego momentu obrotowego, jaki został określony dla danej śruby/nakrętki. Tutaj można wybrać określony moment obrotowy, i zablokować klucz przed dokręceniem nakrętki. Gdy moment obrotowy przekroczy określony limit, hamuje on wysiłek dokręcania wskazany hałasem. Zapewni to mechanika, że wymagane dokręcanie zostało wykonane i może on przejść do naprawy następnej rzeczy. Pozwala to zaoszczędzić wiele czasu, który zostałby stracony na wątpliwości, czy prawidłowe dokręcenie zostało wykonane, czy nie.

Klucze nastawne

Tego typu klucze mają pewną zaletę, pozwalają na użycie jednego narzędzia do wielu rozmiarów śrub. Dokręcenie blokady przesuwnej umożliwia regulację wymaganych rozmiarów śrub. Jednakże ograniczeniem tego typu kluczy jest to, że nie mogą być używane do pracy z wysokim momentem obrotowym, ponieważ istnieje możliwość utraty przyczepności z powodu poślizgu blokady.

  • Klucze imbusowe (klucze imbusowe)
  • Klucze imbusowe są używane na śrubach imbusowych, które mają sześciokątne rowki na łbie.

ŚCIERKI

Szczypce to narzędzie do przytrzymywania bardzo małych rzeczy, takich jak drut, szpilka, skręcanie drutu, itp. Dostępne są różne rodzaje szczypiec w zależności od wymagań użytkowych. Niektóre z przykładów to szczypce tnące, szczypce do nosa, itd.

MŁOTKI

Niektóre z typów młotków to młotek krzyżowy, młotek drewniany, młotek kulowy itp. Młotek kulisty o średniej wadze jest najczęściej używany do prac motoryzacyjnych. Młotek z kutej stali jest używany do obróbki twardych powierzchni. Natomiast młotek miękki używany jest do obróbki miękkich powierzchni i wgnieceń na blachach.

DŁUTA

Dłuta są przeznaczone do cięcia metalu młotkiem. Powszechnym zastosowaniem jest rozrywanie skorodowanych nakrętek i śrub za pomocą płaskiego dłuta. Podczas pracy z dłutami należy używać okularów ochronnych.

PILNIKI

Pilniki są narzędziami, które są używane do wygładzania szorstkich powierzchni i usuwania niewielkich ilości metalu. Warstwy pilników przecinają warstwy metalu i w ten sposób je wygładzają. Różne rodzaje plików są używane w zależności od pracy. Szorstkie pliki są używane do wstępnej pracy, a gładkie pliki są używane do dokładnego wykończenia.

PIŁY RĘCZNE

Piły ręczne służą do cięcia metali przez piłowanie. Ostrza są wymienne i mogą mieć od 14 do 32 ząbków na 25 mm ostrza. Dobór wielkości i wytrzymałości ostrzy zależy od grubości metalu i wykonywanej pracy.

WIERTARKA

Wiertarka może być ręczna lub elektryczna. Do prac motoryzacyjnych wystarczy zestaw wierteł krętych o wymiarach od 0,5 mm do 6 mm.

SZLIFIERKA

Szlifierka jest niezbędna do ostrzenia narzędzi. Szlifowanie powinno odbywać się zawsze po powierzchni czołowej ściernicy, a nie po jej bokach.

IMADŁO STOŁOWE

Imadło stołowe przytrzymuje element podczas jego obróbki. Jest ono na stałe zamocowane na stole roboczym. Jest to bardzo ważne urządzenie przytrzymujące, ponieważ często przeprowadzane są naprawy/smarowanie zespołu rozpórki lub zespołu kierowniczego.

NARZĘDZIA POMIAROWE

Najbardziej znanym i często używanym narzędziem jest zwykła stalowa linijka o długości 300MM. Jednak do specjalnych celów, takich jak sprawdzenie szczeliny świecy zapłonowej, średnicy śruby i nakrętki, można użyć specjalnego narzędzia pomiarowego, takiego jak szczelinomierz, suwmiarka noniuszowa, mikrometr itp.

Uwaga: Wymienione powyżej narzędzia są niezbędne do pracy w warsztacie samochodowym. Wiele innych narzędzi i urządzeń musi być łatwo dostępnych w warsztacie do regularnego użytku. Omówimy je w następnym artykule.

 

Top