• 19 czerwca 2024

Nagrzewnice indukcyjne są niezbędnym elementem wyposażenia każdego profesjonalnego warsztatu samochodowego. Nagrzewnica ta pozwala na bezpłomieniowe nagrzewanie metalu bez powodowania uszkodzeń jego struktury czy elementów plastikowych. Czym jest nagrzewnica indukcyjna?

Nagrzewnica indukcyjna - definicja

Podgrzewacz indukcyjny to urządzenie, które podgrzewa metale. Sprzęt ten generuje zmienne pole magnetyczne, które odpowiada za powstawanie prądów wirowych w obrębie materiału. To właśnie te prądy generują ciepło. Dzięki temu, że nie narusza struktury ogrzewanego metalu, nagrzewnica indukcyjna jest lepszą alternatywą dla tradycyjnych palników gazowych. Utrzymuje również odpowiednią granicę temperatury dla danego materiału.

Konstrukcja nagrzewnicy indukcyjnej

Nagrzewnice indukcyjne są łatwe w budowie. Główny korpus stanowi około 95% całości nagrzewnicy. W tej części znajduje się płyta główna, panel sterujący oraz wentylator. W urządzeniach o mocy powyżej 3 kW może to być również pompa lub zbiornik na czynnik chłodzący. Część robocza, która wytwarza pole magnetyczne to pozostałe 5%.

Jak działa nagrzewnica indukcyjna?

Podgrzewacze indukcyjne są proste w obsłudze. Miedziane przewodniki tworzą uchwyt urządzenia. W przypadku dużych urządzeń przez ten obszar konstrukcji przepływa płyn chłodzący. Jego zadaniem jest schłodzenie końcówki grzejnej. Wokół przewodnika owinięty jest rdzeń ferromagnetyczny, który wytwarza zmienne pole elektromagnetyczne. Elementy przewodzące grzałki pozwalają na uporządkowany ruch ładunków elektrycznych (np. Metale i stopy. Zmienią one swój kierunek, jeśli znajdą się w polu wytwarzanym przez urządzenie. Mogą powstać prądy wirowe, które zakłócają istniejący ruch ładunków. Powoduje to nagrzewanie się materiału do wyższej temperatury, co można zaobserwować w postaci zmiany koloru na powierzchni.

Do czego służy nagrzewnica indukcyjna?

Nagrzewnice indukcyjne potrafią szybko podnieść temperaturę materiałów i znajdują zastosowanie przede wszystkim w warsztatach samochodowych, warsztatach motoryzacyjnych oraz zakładach wymiany opon. Urządzenie to jest niezwykle przydatne do szybkiego i łatwego odkręcania skorodowanych śrub i nakrętek.

Wiele nagrzewnic może być również wykorzystywanych do usuwania naklejek i emblematów z paneli, demontażu szyb samochodowych bez użycia stalowej linki, naprawy wgnieceń bez usuwania powłok lakierniczych lub usuwania mas uszczelniających i natryskowych. Nagrzewnice te mogą być również wykorzystywane do prostowania ram samochodów ciężarowych i dostawczych. Bez podgrzania ich do odpowiedniej temperatury jest to często trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

Za pomocą sprawnej nagrzewnicy indukcyjnej możliwe jest zdejmowanie i montowanie pierścieni i kół zębatych, łożysk i drążków kierowniczych. Podgrzewacz indukcyjny znajdziesz w ofercie sklepu internetowego na stronie https://www.narzedzia-esklep.pl/podgrzewacz-indukcyjny-nagrzewnica-do-srub-power-heater-xl-3kw-p8691

Podgrzewacz indukcyjny nagrzewnica do śrub POWER HEATER XL 3kW

Nagrzewnica indukcyjna - zalety

Podgrzewacz indukcyjny oferuje wysoką precyzję grzania, co jest jedną z ich największych zalet. Dzięki niej możemy podnieść temperaturę tylko tych elementów, które są wymagane. Urządzenia indukcyjne nie wymagają, aby ogrzewany element był w bezpośrednim kontakcie z jakimkolwiek elementem grzejnym.

Grzałka zmniejsza prawdopodobieństwo poparzenia się podczas wykonywania pracy. Zwiększa bezpieczeństwo poprzez umożliwienie ostygnięcia sprzętu, a następnie stopniowe obniżanie temperatury. Tradycyjne palniki gazowe emitują spaliny i są zasilane gazem z butli. Może to prowadzić do eksplozji i uszkodzenia pobliskich elementów. Podgrzewacze indukcyjne bezpieczniejsze i wytwarzają mniej hałasu podczas pracy.

Co sprawia, że nagrzewnica indukcyjna jest dobra?

Nagrzewnice indukcyjne powinny być na tyle małe, aby można je było łatwo przenosić. Urządzenia przenośne są wygodniejsze i można je zabrać ze sobą w teren, aby w razie potrzeby służyć pomocą. Większe urządzenia mają zazwyczaj duże koła u podstawy. Mimo dużej wagi, łatwo jest przenieść wzbudnik bez konieczności podnoszenia go.

Wysoka moc jest niezbędna, aby grzejniki działały efektywnie i niezawodnie. Parametr ten powinien być dostosowany do rodzaju i ilości pracy wykonywanej za pomocą nagrzewnicy. Równie ważne jest posiadanie długiego przewodu zasilającego. Przewód nie powinien być zbyt długi, aby nie ograniczał ruchów użytkownika. Jego optymalna długość wynosi od 2 do 3 m.

Nagrzewnice indukcyjne wyposażone są w wymienne cewki. Im więcej zwojów, tym bardziej praktyczny będzie sprzęt. Do zestawu może być dołączona walizka, która umożliwia bezpieczny transport.

Top