• 25 marca 2023

Wybór najlepszej wiertarki akumulatorowej, która będzie odpowiednia dla Ciebie, niezależnie od tego, czy wieszasz obrazy, czy budujesz szopę ogrodową, jest ważną decyzją w każdym projekcie związanym z budową domu. Akumulatorowe wiertarki mają tę oczywistą zaletę, że nie trzeba podłączać do nich przewodów, ale mogą być również wydajnymi urządzeniami, a akumulatory litowo-jonowe są w stanie zapewnić wystarczający czas pracy i moc, aby ułatwić realizację projektów związanych z budową domu. Aby wybrać idealną wiertarkę do swojej skrzynki z narzędziami, należy wziąć pod uwagę wiele czynników i dobrze przemyśleć czynności, które będziemy wykonywać, oraz materiały, z którymi będziemy pracować.

Spis treści hide 1 Czy wiertarki akumulatorowe to dobra inwestycja? 2 Jak wybrać najlepszą wiertarkę akumulatorową dla swoich potrzeb? 2.1 Napięcie 2.2 Szczotkowy czy bezszczotkowy? 2.3 Sprzęgło i prędkość: najważniejsze 3 3 Najlepsze wiertarki akumulatorowe roku 2021 3.1 Makita XFD10SY

Czy wiertarki akumulatorowe to dobra inwestycja?

Za pomocą tego samego narzędzia można wiercić otwory i wkręcać śruby, jeśli jest ono bezprzewodowe, i nie trzeba się martwić o znalezienie gniazdka w pobliżu miejsca pracy, aby je zasilić. Dobra wiadomość jest taka, że wiertarki te są szeroko dostępne. Zła wiadomość jest taka, że nie zawsze jest oczywiste, które wiertarki należy wziąć pod uwagę. Rozwiązaniem pozwalającym wybrać najlepszą wiertarkę akumulatorową

jest zakup wiertarki w zależności od jej przeznaczenia.

Jak wybrać najlepszą wiertarkę akumulatorową do swoich potrzeb?

Jeżeli zamierzasz zbudować taras, podjąć się prac budowlanych lub remontowych, wybierz narzędzie o napięciu co najmniej 18 V. Wiertarki akumulatorowe są dostępne w zakresie napięć od 18 do 40 V. Narzędzia o wyższym napięciu są cięższe i bardziej męczące w obsłudze, ale są znacznie skuteczniejsze przy wierceniu dużych otworów lub wkręcaniu dużych wkrętów. W przypadku wiercenia w ciężkich kawałkach drewna lub stali najlepsza wiertarka akumulatorowa to taka, która ma największą wydajność, ponieważ jest to najbardziej widoczna cecha wiertarki podczas pracy. Aby uzyskać dłuższy czas pracy, należy użyć akumulatora o większej liczbie amperogodzin (Ah). Akumulatory mają zazwyczaj pojemność od 2 do 6 Ah. Waga jest ponownie kompromisem pomiędzy wydłużeniem czasu pracy. Do cięższych prac najlepsza jest pełnowymiarowa wiertarka akumulatorowa, a nie mniejszy i lżejszy model subkompaktowy. Z drugiej strony, wiertarka kompaktowa jest bardziej zwrotna niż wiertarka pełnowymiarowa. W związku z tym łatwiej jest jej używać do drobnych prac, takich jak mocowanie okuć okiennych i półek lub składanie mebli. Może się okazać, że takie narzędzie pozwala na szybsze wykonanie zadania. W niektórych wiertarkach akumulatorowych dostępny jest uchwyt boczny, który można dołączać i odłączać w zależności od potrzeb - czasami ta prosta cecha sprawia, że narzędzie staje się najlepszą i najbardziej odpowiednią wiertarką akumulatorową. Jeśli planujesz używać narzędzia do dużych prac budowlanych, boczny uchwyt pomoże Ci utrzymać wiertarkę w stabilnej pozycji przy mniejszym obciążeniu i lepszej kontroli, jeśli wiertło utknie w środku otworu i odbije się od niego. Jeśli chcesz wiercić w murze (cegła, beton, zaprawa murarska, kamień, kostka brukowa), najlepszą wiertarką akumulatorową dla Ciebie może być ta, która oferuje opcję wiercenia z udarem. Jest to urządzenie, które obracając się, nadaje wiertarce charakter udarowy, dzięki czemu wiertło do muru z końcówką z węglików spiekanych może podczas obrotów kruszyć materiał.

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, seria Mega, 12V, 1Kg

Akumulatorowa wiertarka udarowa, 14,4 V, Li-ion

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, seria Mega, 18V

Akumulatorowa wiertarka, Li-ion, 1Kg

Akumulatorowa wiertarka udarowa, 14,4 V, akumulator Li-ion Samsung

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka, 18V, Li-ion

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, seria Mega, 12 V

Akumulatorowa wiertarka 1 kg z wbudowaną lampą LED

Akumulatorowa wiertarka, 12V, 1500 obr.

W poniższej tabeli wyróżniliśmy najlepsze wiertarki akumulatorowe dla każdego z tych trzech głównych sposobów ich wykorzystania.

Drobne naprawy i konserwacjaRenowacja i przebudowaCiężkie prace budowlane
ProjektyWiercenie otworów pod kotwy do suchej zabudowy, zakładanie nowych gałek w drzwiach szafek i szufladach oraz demontaż i wymiana zawiasów w drzwiach to zadania, które trzeba wykonać.Wykonywanie mebli; przebudowa balustrad tarasowych i pikiet ogrodzeniowych; wiercenie otworów pilotażowych i wkręcanie wkrętów w drewnie twardym lub sklejce; budowa regału magazynowego.Wiercenie otworów w drewnie impregnowanym ciśnieniowo i drewnie ogrodowym pod śruby i szpilki; wiercenie otworów w ścianach murowanych; montaż tarasów; wiercenie w stali
Istotne cechyPonieważ są to krótkie prace, wystarczy narzędzie zasilane jednym akumulatorem. Kup wiertarkę z dwiema stałymi prędkościami do wiercenia otworów i wkręcania wkrętów; zmienna prędkość jest również opcją. Poszukaj również sprzęgła, które można regulować.Potrzebne będzie narzędzie o napięciu co najmniej 9,6 V; dodatkowa moc będzie przydatna. Prawdę mówiąc, do tego zadania wystarczyłaby wiertarka 12 V, ale dodatkowa moc zwiększyłaby rozmiary i wagę urządzenia.Nie ma wątpliwości: przeszedłeś do wielkiej ligi. Takie zadania, zwłaszcza wiercenie otworów o dużej średnicy i wkręcanie długich wkrętów, wymagają użycia narzędzia wysokonapięciowego.

Napięcie

Im wyższe napięcie akumulatora, tym więcej siły i momentu obrotowego potrzeba do wiercenia w mocnych materiałach, takich jak stal, beton czy cegła. Ponadto najlepsze wiertarki akumulatorowe to takie, które mogą być używane zarówno do wiercenia, jak i wkręcania. Wiertarki kombi różnią się od innych wiertarek tym, że posiadają również funkcję młota do prac murarskich. Prawdopodobnie nie potrzebujesz tak dużej mocy, jeśli mieszkasz w mieszkaniu ze ścianami z płyt gipsowo-kartonowych.

Szczotkowe czy bezszczotkowe?

Silniki szczotkowe to klasyczna konstrukcja elektronarzędzi, w której szczotki węglowe stykają się z wirującym elementem silnika. Podczas pracy wiertarki szczotki są narażone na ciągłe tarcie i w końcu ulegają zużyciu. W porównaniu z silnikami bezszczotkowymi, tarcie wytwarza znaczną ilość ciepła, co powoduje zmniejszenie sprawności momentu obrotowego (energii przekształcanej w siłę obrotową) o 20%. Silniki bezszczotkowe działają głównie dzięki magnesom i nie mają żadnych fizycznych elementów powodujących tarcie. W porównaniu z modelem szczotkowym, ten wzrost sprawności przekłada się na wyższą wydajność i większą moc wiercenia przez cały okres użytkowania jednego ładunku. Można powiedzieć, że najlepsze wiertarki akumulatorowe na dzisiejszym rynku narzędzi to wiertarki bezszczotkowe.

Sprzęgło i prędkość: najważniejsze

Ustawienia sprzęgła i prędkości to dwa najbardziej podstawowe ustawienia wiertarki.

Sprzęgło:

Sprzęgło, czyli numerowany kołnierz z przodu wiertarki, pozwala kontrolować wytwarzany przez nią moment obrotowy. Ilość siły obrotowej, z jaką wiertarka działa na element złączny, z którym ma do czynienia, jest określana jako moment obrotowy. Ponieważ różne czynności wymagają różnych poziomów momentu obrotowego, ustawienie to ma kluczowe znaczenie. Zbyt duży moment obrotowy grozi uszkodzeniem materiału, z którym ma się do czynienia. Zbyt niski moment obrotowy może spowodować, że wiertło nie będzie miało wystarczającej mocy do pracy. Jeśli chodzi o ustawienia sprzęgła, należy kierować się zasadą, że im większy element złączny, tym większy moment obrotowy jest potrzebny. Na przykład, jeśli wkręcasz małą śrubkę do budki dla ptaków, powinieneś ustawić sprzęgło na niskim poziomie. Próbujesz odkręcić dużą nakrętkę mocującą w maszynie? Do tego celu potrzebny będzie większy moment obrotowy. Zazwyczaj dobrze jest zacząć od niskich wartości i zwiększać je, jeśli nie jest się pewnym, jak duży moment obrotowy będzie potrzebny. Sprzęgło rozłączy silnik, jeżeli nie użyjemy wystarczającego momentu obrotowego, a element złączny będzie stawiał zbyt duży opór. (Jest to korzystne zjawisko - zapobiega zerwaniu śruby lub złamaniu wiertła). Można teraz jeszcze bardziej zwiększyć moment obrotowy i spróbować ponownie. Kontynuuj, aż trafisz na właściwy punkt, w którym moment obrotowy jest wystarczający do wykonania zadania, ale nie uszkodzi śruby ani drewna.

Prędkość obrotowa wiertarki:

Większość wiertarek oferuje dwie lub trzy opcje prędkości obrotowej. Te opcje prędkości, w połączeniu z ustawieniami momentu obrotowego, pozwalają na precyzyjne dostrojenie wiertarki. Niższe prędkości i wyższe wartości momentu obrotowego są zalecane do wbijania dużych śrub, natomiast wysokie prędkości i niskie wartości momentu obrotowego są idealne do wiercenia małych otworów.

3 najlepsze wiertarki akumulatorowe roku 2021

Dzięki wszystkim przedstawionym tutaj informacjom wybór najlepszej akumulatorowej wiertarko-wkrętarki do Twoich projektów może nie być taki trudny. Przedstawiamy jednak 3 najlepsze wiertarki akumulatorowe roku 2021.

Makita XFD10SY

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka Makita 18V Compact Lithium-Ion Cordless 12″ (model XFD10SY) łączy w sobie moc, wydajność i doskonałą ergonomię w niewielkiej obudowie z szybko ładującym się akumulatorem, co skraca czas przestoju. Jest wyposażona w 4-biegunowy silnik, który wytwarza 480 cali maksymalnego momentu obrotowego i o 25% większą prędkość w porównaniu z poprzednią generacją.

Bosch PS31 2A

Zestaw wiertarko-wkrętarek akumulatorowych BOSCH PS31 12 V Max 3/8 cala zapewnia profesjonalną moc w 90% przypadków zastosowań, a jednocześnie waży niewiele ponad 2 kg. Dzięki dwóm prędkościom obrotowym i 20+1 poziomom momentu obrotowego, narzędzie to jest doskonałym wyborem do takich zadań, jak prace instalacyjne i elektryczne, które wymagają wiercenia i wbijania dużej ilości elementów nad głową. Narzędzie jest wyposażone w 3-szczękowy uchwyt z pojedynczą tuleją 3/8 cala, który pewnie mocuje bity. Posiada wbudowaną lampkę LED, wbudowany wskaźnik poziomu paliwa oraz lekki system zasilania 12 V max firmy BOSCH, który zapewnia dłuższy czas pracy bez zwiększania wagi.

Ronix 8618NWiertarko-wkrętarka

akumulatorowa

Ronix

8618N, 18V

Jeśli chcesz wywiercić dziurę w ścianie, masz kilka alternatyw. Zacznij walić młotkiem i gwoździem. Oczywiście nie masz wpływu na głębokość otworu ani na to, ile razy uderzysz młotkiem w kciuk. Wybierz odpowiedni instrument. To zadziwiające, o ile szybciej wykonuje się pracę, gdy ma się w ręku idealne narzędzie. Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka Ronix 8618N 18V zadziwi Cię swoimi możliwościami wiercenia otworów o każdej średnicy.

FAQ:

1- Co można zrobić za pomocą wiertarki akumulatorowej?
Akumulatorowa wiertarka służy głównie do wiercenia otworów i wkręcania wkrętów. Można jednak zaopatrzyć się w wiele różnych akcesoriów. Mieszadła służą do mieszania farb i innych płynów.

2- Jaka jest różnica między wkrętarką elektryczną a wiertarką akumulatorową?
Wkrętarki elektryczne są często mniejsze, mają mniejszą moc i nie mogą wiercić otworów. Wiertarka akumulatorowa ma możliwość wiercenia otworów i wkręcania wkrętów.

3- Czy wiertarka 20 V jest lepsza od wiertarki 12 V?
Najważniejszą różnicą między nimi jest moc. Im wyższe napięcie, tym większa moc narzędzia. Napięcia wynoszą odpowiednio 12 V i 20 V, co oznacza, że narzędzie 12 V ma mniejszą moc niż narzędzie 20 V.


Podsumowanie:

Na rynku dostępne są setki różnych wiertarek akumulatorowych, co oznacza, że do każdej czynności można znaleźć odpowiednią opcję. Przedstawione powyżej informacje pomogą Ci podjąć decyzję i wybrać najlepszą wiertarkę akumulatorową do Twoich projektów. Chociaż dla większości osób wystarczy jeden model, zawsze znajdą się wyjątki. Modelarz, który lubi również projekty typu "zrób to sam", może chcieć zainwestować zarówno w lekką, jak i wytrzymałą wiertarkę akumulatorową.

Top